O hře

Historie chmatákova

Historie Chmatákova začíná už v roce 2004. Chmatákov ovšem nebyl MMORPG jako nyní, byl to „pouze“ grafický chat. S myšlenkou chatu vznikla i myšlenka neobvyklých postav – smajlíků, kteří dokonce vyjadřovali náladu. Avšak přidávaly se stále nové a nové věci, nejdříve to byly peníze, později i první dovednosti. To konečně přeměnilo Chmatákov na MMORPG. Přestože se z chatu stala hra, smajlíci zůstali – nebyl důvod vytvářet další tuctové MMORPG se středověkými charaktery.

Začátkem roku 2005 přichází velká změna, a tou je přeměna veškeré grafiky do 2D pohledu shora. Ovšem už na přelomu roků 2005 a 2006 se Chmatákov vrací zpět na izometrický pohled, který hře zůstal dodnes.

Na Vánoce 2006 vyšla zcela nová verze s vylepšeným herním jádrem umožňujícím efekty počasí a střídání dne a noci, upravenou grafikou a spoustou nových možností a předmětů.

Jelikož ale systém Chmatákova stále nese pozůstatky z dob chatu, začaly v prvním pololetí roku 2007 práce na nové verzi s vylepšeným jádrem, zcela novými možnostmi a předměty a logičtěji přepracovanou mapou. Během vývoje této verze je hráčům přístupný její test.

V roce 2008 je už v nové verzi více než 20000 účtů, z toho jich je aktivních (tedy těch, které mají odehrané alespoň dvě hodiny) téměř 5000. Ve hře působí i tři správci, kteří se starají o správný chod hry a řešení problémů.

Rok 2008 a Chmatákov 2

Na začátku podzimu roku 2008 přichází revoluční rozhodnutí – začátek vývoje zcela nové verze Chmatákova, tedy s pořadovým číslem 2. Hra po několika letech přechází k plně vektorové grafice, izometrický pohled zůstává zachován. Chmatákov 2 slibuje propracovanější a detailnější mapu, více herních možností a v neposlední řadě nový, přepracovaný systém dovedností a povolání. Právě konkrétní povolání budou ze hry odstraněny a na rozdíl od předchozích verzí si hráč výběrem limitů povolání uzpůsobí zaměření postavy podle svého.

V současné době bohužel už nikdo na Chmatákovu 2 nedělá.

Začínáme hrát

Ke hraní potřebujete herního klienta, kterého můžete zdarma stáhnout z pravého menu. Po spuštění klienta a následné jednoduché registraci se můžete pustit do hraní.

Nový obyvatel Chmatákova začíná vždy s rybářským prutem. Ten slouží k nejjednoduššímu způsobu, jak vydělat peníze. Chycené ryby lze prodat v Rybářství – jednoduše je přetáhnete na prodavače. Pokud stojíte dost blízko, objeví se vám dole zpráva o aktuálním stavu pěnez a ryba zmizí z inventáře. Stejným způsobem se ve hře prodávájí všechny předměty obchodníkům.

Za vydělané peníze si můžete koupit předměty pro jiné dovednosti – sbíječku, sekeru nebo třeba archeologické kladívko. S nimi můžete provozovat jiné, leckdy mnohem výnosnější činnosti. Koupit můžete samozřejmě také zbraně, léky či magické předměty a spoustu ostatních věcí, na které během hraní narazíte. Zpočátku jsou vaše schopnosti malé, proto je případné útočení na starší hráče většinou zakončené vaší smrtí. Pokud zemřete, oživí vás lékař v nemocnici či hráč, jehož magie je na tak vysoké úrovní, že zvládne vzkříšení.

Pro trénink Přesnosti využijte střelnici ve městě, avšak pouze do Přesnosti 90. Koupené předměty si můžete uschovat v bance, ta se nachazí ve městech. Peníze není třeba ukládat – při zabití o ně nepřijdete.

Pokud vás napadne jiný hráč a nacházíte se ve městě či na prvním ostrově (tam, kde začínáte), stačí napsat slovo „obrana“ a odeslat jako při běžném mluvení s ostatními hráči. Útočníka zabije blesk, ale pouze v případě, že jste se nebránili! Buď se pusťte do boje nebo využijte obrany. Pokud je vaše karma záporná (máte červené jméno), nemůžete obranu využívat!

Klient

Stav serveru: Online
Počet hráčů:       XX
© 2012–2020 Chfuture. Všechna práva vyhrazena.